środa, 25 marca 2015

Jak wybrać imię dla dziecka ?


Wybierając imię kierujemy się wieloma aspektami. Jedne ważniejsze inne mniej. Na co warto zwrócić uwagę ?Skojarzenia
Pierwsze o czym pomyśleliśmy przy wyborze imion dla naszych dziewczynek było `czy znamy kogoś o tym imieniu ?`. Przyznaję, że żadnej Antoniny nie znałam jednak uwielbienie do filmu "Nigdy w życiu" natchnęło mnie by wziąć je pod uwagę. Mąż przez film nie przebrnął... Podejść z jego strony było wiele i nadal nie rozumie jak mogłam być na tym 3 razy w kinie ?! Tośkę jednak mamy i charakterek jak filmowa bohaterka okazuje... cóż sama tego chciałam.

Brzmienie
Czy zastanawialiście się jak będzie brzmiało imię Waszego dziecka wraz z nazwiskiem ? Nie zawsze połączenia te są trafne i w wieku szkolnym mogą być podstawą do wyśmiewania przez rówieśników.

Zapis
Popularne są teraz imiona polskie ale i zagraniczne. Te drugie są często spolszczane czego nie potrafię zrozumieć. Skoro chcemy z różnych powodów by nasze dziecko miało 'światowe' imię dlaczego zapisujemy je jako Wanesa (Vanessa), Dżesika (Jessica), Brajan (Brian, Brayan) ? Wymowa pozostaje taka sama a jeśli zakładamy, że nasz potomny będzie robił zagraniczną karierę to nie utrudniamy mu tego na starcie.

Znaczenie
Mniej istotna kwestia. Warto jednak chociażby z ciekawości sprawdzić jakie pochodzenie ma imię, które chcemy nadać naszemu dziecku. Czy wiecie, że Nina to zdrobnienie imienia Antonina ? ;)

Drugie imię
Niby drugie ale czasem może stać się tym pierwszym. Osoby, które są niezadowolone z wyboru rodziców często przedstawiają się drugim imieniem, które bardziej akceptują. Długość drugiego imienia również jest nie bez znaczenia, dwa długie imiona w połączeniu z długim nazwiskiem utrudniają wypełnianie 'papierologii' a każdy z nas wie, że w ciągu całego życia wypełniamy stosy dokumentów.

Popularne czy wyjątkowe ?
W tym temacie sami popełniliśmy gafę. Dobrze wiem jak to jest być jedną z kilku o tym samym imieniu w klasie. Tośka za pewne nie będzie jedyną Antoniną ale może będzie to akceptować bardziej niż ja. W razie "w" ma drugie imię. Oprócz imion popularnych w danym roku są też imiona tradycyjne Katarzyna, Anna czy Magdalena to klasyki, które nie będą wzbudzać zdziwienia. Co raz częściej rodzice decydują się na 'wyjątkowe' imiona Zoja, Luna, Malina. Choć pewnie trudne do zaakceptowania przez 'starszyznę', moim zdaniem urocze ;)

Presja otoczenia
Zdarza się i tak, że przyszli dziadkowie, ciotki lub sąsiad zza płotu nie zamierzają ukrywać niezadowolenia z naszego wyboru. O ile sąsiadów możemy wysłać tam gdzie pieprz rośnie z rodziną już tak łatwo nie będzie. Nie warto jednak zmieniać zdania tylko dlatego, że ktoś się z nami nie zgadza, zwłaszcza w tak ważnej kwestii. Dla poparcia swojej decyzji trzeba mieć jednak argumenty - tu przydadzą się powyższe 'punkty'.

Trafiłam całkiem nie dawno na te posty 1 i 2, ubaw mieliśmy co nie miara ;) Nie martwcie się jednak na zapas, jeśli Wasz mąż zabaluje na pępkowym a potem półprzytomny wpisze coś mniej śmiesznego niż mogłoby się na trzeźwo wydawać, we wniosku. Od sporządzenia aktu urodzenia mamy 6 miesięcy by zmienić imię dziecka.

M jest Marianną.
Antonina i Marianna to siostry prababci naszych dziewczynek. Tak się złożyło, przypadkiem, nie celowo. Przekazywanie imion z pokolenia na pokolenie jest jednak piękną tradycją.  Czyż nie ?

Kiedy wybraliście imiona dla swoich potomnych ? Czym się kierowaliście ? Jak zareagowało najbliższe otoczenie ?

18 komentarzy:

 1. soundlymalinka .25.03.2015, 20:55

  Ja nie patrzałam na brzmienie, ani na skojarzenie z kimś, na mojego męża teść mówił Kuba i tak nazwaliśmy syna, a skąd u niego ten pomysł, żeby tak na niego mówić? Nie mam pojecia.. :P http://soundlymalinkaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne imię :) Fajnie można skracać. A ja też uwielbiam Nigdy w życiu i przez myśl mi Tośka przeszła :P
  Ale zostało Pola, samo Pola, troszkę po babci M, która miała na imię Apolonia. Wiem, że teraz dość popularne imię, chociaż u nas nikt znajomy nie ma dzieci o tym imieniu, a panie w szpitalu się nawet dziwiły co to za imię.
  My możemy szaleć z imionami, bo mamy francuskie i dość krótkie nazwisko, więc wiele do niego pasuje.
  Jeśli będę miała więcej dzieci to syn z pewnością będzie Marcelem, a córka Sarą, Emmą lub Melanią

  OdpowiedzUsuń
 3. Marianna - to piękne imię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Misako - matka po japońsku25.03.2015, 21:29

  u nas zupełnie przypadkowo, miała być Nina, ale w ciąży nagle mąż zmienił zdanie i wyszło jak wyszło czyli podobnie jak u was :DDD
  Bardzo długo mi coś nie pasowało z imieniem i z jej osobą, ale teraz jest idealną"chibi" ;) choć dla 2 wybrałabym inne - ale to zostaje hipotezą

  OdpowiedzUsuń
 5. Judyta Żelazko26.03.2015, 00:09

  My przy córce chcieliśmy krótkie imię miała być kaja, iga albo Nina i nina spodobało nam ise najbardziej :) a syn. Do dnia porodu miał być Aleksander. Na porodówce jak Go zobaczyliśmy jakoś tak nam nie pasowało i po godzinie rozmyślań podjęliśmy decyzję, że Igor.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nina też nam się bardzo podoba :) Mówimy tak czasem do Tośki :) co do zmiany imienia to chodziło nam ostatnio inne imię na `M` po głowach ale zostaje Marianna :)

  OdpowiedzUsuń
 7. oj tak, Wasza Mania jest śliczną dziewczynką :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze znajdzie się jakiś malkontent...

  OdpowiedzUsuń
 9. Apolonia bardzo nam się podoba ! Bierzemy je pod uwagę przy kolejnych potomkach choć gdyby była 3 dziewczynka to będzie miała inne imię na literę A :)
  Melania też mi się podoba, na Marcela mam mieszane uczucia :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Pięknie, imiona z historią :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mąż się nie obraził ? :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Moja starsza córka ma na imię Pola, nie ryzykowaliśmy z Apolonią, bo nie chciałam robić jej tylów już na starcie. Druga to Malina i jeszcze nikt tego imienia nie skrytykował otwarcie. Na wszelki wypadek ma drugie, krótkie i normalne - Iga. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję :) Ja już się nie mogę doczekać, aż zobaczę Waszą!! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. dorota sosrodzice.pl30.04.2015, 16:49

  Oj zgadzam się, wszystkim nie dogodzisz...

  OdpowiedzUsuń
 15. soundlymalinka .06.05.2015, 15:33

  Był nawet za tym żeby dać takie imię :P

  OdpowiedzUsuń
 16. U nas będzie Kornelka :) Zastanawiamy się nad drugim imieniem ;)

  OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są moderowane.