niedziela, 4 października 2015

Gdzie nad polskie morze ?


Większość z Was jest już po wakacyjnych wyjazdach, my również. Jak co roku wybraliśmy się do mojej rodzinnej miejscowości, by wygrzać się na plaży ale przede wszystkim spotkać z rodziną i odpocząć od zgiełku stolicy.

Gdzie warto wybrać się nad polskie morze ?
Świnoujście. Miasto leżące na 44 wyspach. 3 z nich są zamieszkałe - Uznam, Wolin i Karsibór. By dostać się na wyspę Uznam, tę najbardziej rozwiniętą musimy przepłynąć promem przez Kanał Piastowski. Przeprawy promowe są dwie Bielik i Karsibór. Dla mieszkańców to udręka ale turyści zwłaszcza Ci najmłodsi zawsze są zachwyceni ;)

Świnoujska plaża jest najszerszą w Europie, miejscami jej szerokość to nawet 200 m ! Długa na 4 km, podzielona na część strzeżoną i "dziką".

Jadąc na wakacje zazwyczaj chcemy też coś zwiedzić. Co warto odwiedzić w Świnoujściu i okolicy ?

Stawa Młyny - popularny wiatrak - symbol Świnoujścia, Forty Gerharda, Zachodni i Anioła, Latarnia Morska, punkt widokowy na wieży neogotyckiej przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Paderewskiego, Park Zdrojowy oraz port jachtowy.

 Jeśli chcecie wypożyczyć rowery możecie to uczynić tak jak my w Baltic Bike. Dostępne są także przyczepki i foteliki na rower. Koszt całodziennego wypożyczenia to 26 zł za rower dla osoby dorosłej, 20 zł za rower młodzieżowy lub dziecięcy, fotelik 10 zł, przyczepka 20 zł, kask 5 zł i koszyk 2 zł. Ceny są więc przystępne a właściciele chętnie udzielają porad jaką trasę wybrać.

 Ścieżką rowerową wzdłuż morza dojedziecie do niemieckich miejscowości Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin a nawet jeszcze dalej. W Heringsdorfie warto zatrzymać się na molo i zjeść bułkę z pieczoną lub marynowaną rybą (około 2,5 - 3 euro). Jeśli wolicie spacerować możecie tę samą drogę przejść brzegiem morza ;) Kiedyś opublikuję przykładowy plan wycieczki po okolicznych miejscowościach sąsiadów z zagranicy :)

Dla leniuszków miejsca na plaży nie zabraknie. Niemal przy każdym wejściu można wypożyczyć leżaki.

W zależności od Waszych zainteresowań warto też sprawdzić program imprez na terenie miasta. Od lat co roku odbywa się festiwal piosenki morskiej, w czerwcu są dni morza i święto marynarki wojennej.

Jeśli tylko będziecie mieli możliwość warto pojechać na wzgórze Zielonka (81 m n.p.m.) w miejscowości Lubin. To jedyne miejsce w Polsce z którego można zobaczyć jednocześnie Morze Bałtyckie, Zalew Szczeciński, Jezioro Wicko Wielkie i Deltę wsteczną rzeki Świny. Jadąc w tamtym kierunku nie możecie pominąć Jeziora Turkusowego, które powstało na skutek zalania terenu byłej kopalni kredy.

Gdzie zjeść ?

Od kiedy nie mieszkam w Ś-ciu na stałe wiele się tam zmieniło, są jednak nadal miejsca, które moim zdaniem warto odwiedzić.

Pizza -domowa, nigdzie indziej takiej nie spróbujecie Mirena, klasyczna, dobra pizza Batista, duże, rodzinne rozmiary Cech
Po chińsku - Asian Restaurant (dla dwóch osób wystarczą dwie zupy i jedno danie główne)
Polskie -dziczyzna i inne tradycyjne dania Karczma Polska, restauracja w bunkrze na terenie fortu zachodniego Konstelacja, podobno tanio i smacznie Bar Kopytko, misz masz z fantazją Neptun
Ryba - restauracja Dune i ? (może lokalni pomogą) ;)
Włoskie - Nebbiolo
Lody włoskie - z domku koło kortów tenisowych i amfiteatru na ulicy Matejki

Ps. Miłego zwiedzania ! :)

1 komentarz:

  1. Justyna Rakieć04.10.2015, 10:51

    Jakie piękne zdjęcia! Super post:)

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze są moderowane.